##E Deta un caz aparte?##

In jos

Re: ##E Deta un caz aparte?##

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Iul 28, 2011 4:57 pm

---Nu as zice ca prestatia trusturilor media e chiar impotriva presedintelui! Eu cred ca chiar si asa ostili cum sunt, moderatorii si invitatii nu fac altceva decat sa justifice necesitatea reformarii sistemului juridic si politienesc! Practic, orice masura de restructurare ar lua Igas, oricat de radicala si nepoipulara ar fi, aceasta va fi justificata prin ineficacitatea institutiei demonstrata in acest caz si in altele similare.
Eu cred ca principalul motiv al ineficientei politiei nu este atat calitatea elementului uman disponibil cat sistemul defectuos in care e structurata politia! Romania nu a fost si nu este pregatita pt a avea un sistem politienesc demilitarizat si accentele de insubordonare repetata si lipsa de respect pt propria uniforma, nu fac decat sa'mi dea dreptate! Un civil, oricat de politruc ar fi el nu va reusi sa tina in frau pe profesionistii din politie, cu atat mai mult cu cat statutul politistului, dar si legea functionarului public nu permit masuri decat masuri disciplinare simbolice!
Admin
Admin

Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

Vezi profilul utilizatorului http://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de basescusud la data de Joi Iul 28, 2011 7:14 am

Subiectul Deta e doar un motiv de a toca la Basescu , domnii uselisti-pesedisti sunt speriati ca organele statului lucreaza independent si aresteaza ....

basescusud

Reputatie : 0
Data de inscriere : 27/07/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

##E Deta un caz aparte?##

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Iul 27, 2011 11:43 pm

---De aproape o saptamana un ""caz"" umple ecranele tv'urilor si mintile oamenilor! Doua cete de golani se incaiera, isi dau in mecla si pe cocoasa cu pumnii si cu un arsenal de arme albe, si treb'soara asta devine o problema nationala! In mod normal. politia ar fi trebuit sa'i salte pe toti fara partinire..., ca in filmele americane, sa'i legitimeze apoi sa le friga o mama de amenda pt tulburarea linistii publice eliberand pe cei prinsi ocazional in zona si retinand pentru cercetari pe cei cu armele! Procuratura la randul ei ar fi trebuit sa le intocmeasca dosare penale pt tentativa de omor si atac inarmat asupra cetatenilor! Faptul ca unii sunt sau nu organizati in bande cu scopul comiterii de infractiuni ar fi trebuit sa devina obiectul unor alte cercetari fara legatura cu evenimentul in cauza! Daca vre'unul dintre golanii aia se face vinovat de trafic, santaj, furt, etc, samd, e cu totul alta poveste care ar fi trebuit instrumentata intr'o ancheta separata!
---Suspicios cum sunt, nu pot sa nu leg desfasurarea evenimentului de restructurarea promisa in MAI, atribuind'ui calitatea de p[rovocare scapata de sub control cu scopul de a justifica fara tagada necesitatea reformei din acest minister! Acum toti sint de acord ca politia este compromisa de membrii sai si multi dintre acestia ar cam trebui sa treaca in rezerva! Este un bun prilej de a desfiinta increngaturile locale nu numai de la Deta, dar si din alte locatii ce poarta ciubotele rosii! Imaginati'va ca operatiunea s'ar fi declansat in fieful lui Dragnea sau Ponta si veti intelege dece s-a ales o localitate de langa Timisoara!
Domnul Igas are acum motivul demararii in forta a restructurarii ministerului si ma astept ca pana la inceputul noii sesiuni parlamentare, minsterul sa se fi curatat de implanturile nocive ale fostelor puteri!
Sincer eu asta cred: A fost o provocare scapata peste limitele programate..., prea si'au dat cu parerea presedinti, premieri, ministri, prefecti, conducerile superioare din MAI si nu numai!
Admin
Admin

Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

Vezi profilul utilizatorului http://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus