belphegor-aspida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

4 participanți

In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty Re: ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de pesimistu" Joi Apr 21, 2011 10:49 am

---Mi se pare mie sau nu ai inteles ca eu vorbesc de un principiu! Un principiu uitat in Romania! Ideia de justitie echidistanta a fost denaturata in momentul in care actul de justitie a fost indreptat impotriva persoanei si nu a faptei! Legile pt a fi impartiale trebue sa incrimineze fapte nu oameni. De altfel nici un text de lege nu incepe cu se pedepseste "X" sau "Y" ci cu Fapta savarsita... se pedepseste cu...!
---Omul poate fi victima sau faptuitorul si ca atare e fie despagubita, fie pedepsita dupa caz!
Repet justitia e indreptata impotriva faptei nu a persoanei!
In cazul nostru, nici Vantu si nici vantul de sub coada lupului nu au relevanta decat daca ei ca persoane intra sau nu sub incidenta faptei incriminate![/quote]

Daca vorbesti despre principii intr-o tara care nu le are, cum bine zici, atunci despre ce vorbim? Adevarul este ca nu prea mai sunt multe de furat, ca urmare s-a ascutit "lupta politica" (pe dracu politica). Ai vazut ce liniste este intr-o haita de caini cand fiecare are ceva de ros? Ai vazut cum se schimba treaba cand raman mai putine ciolane? Cam la asta asistam noi, "oamenii de rand" de 20 de ani incoace.
Despre principiile dreptului pe care le-ai scris mai sus, perfect de acord, le stiam dar nu vad ce legatura au cu cazul Vantu. Stii "O scrisoare pierduta", desigur! Acum i-a venit randul scrisoricii sa iasa la iveala, asta-i adevarul.

pesimistu"

Mesaje : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/04/2011

Sus In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty Re: ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de gorro Joi Apr 21, 2011 7:21 am

scârbitul a scris:
Pai sau e victoria lui Basecu sau e victoria independentei justitiei. Adica tocmai cel mai puternic opozant al lui Basecu e arestat si prin asta se dovedeste independenta justitiei ? No
Cine a spus că e vorba de o victorie a lui Băsescu? Faptul că, în sfârşit justiţia începe să-şi facă meseria, ar trebui să ne îmbucure pe toţi.
Greşeşti când îl declari pe vîntu ca fiind "cel mai puternic opozant al lui Basecu". Mai sunt cel puţin 3 sau 4, înaintea lui.
gorro
gorro

Mesaje : 88
Reputatie : 1
Data de inscriere : 26/03/2011

Sus In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty Re: ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de Admin Mier Apr 20, 2011 11:10 am

scârbitul a scris:
Admin a scris:---Iata ca dupa Nicolaiciuc, zilele aste vine si Popa! Coincidenta sau nu mogulul e retinut in alt dosar..., cel cu santajul asupra lui S Ghita, partenerul de afaceri cu care imparteau predispozitiile politice! Personal cred ca retinerea este in directa legatura cu extradarea lui Popa. Cred ca magistratii au dorit sa exculda orice risc de a fi pusi in situatia neplacuta sa'l caute pe impricinat cativa ani la rand cine stie prin ce cotloane din lume. Este foarte posibil ca temerile procurorilor sa fie sustinute de o seama de informatii venite dinspre serviciile de informatii care cu siguranta l'au monitorizat in permanenta. Domnul Vantu a avut in ultimul timp o activitate extrem de intensa in justitie si desi realitatea tv a tot dat'o cotita, unele lucruri au fost facute cunoscute. Nu mai departe decat luni pare'mi'se, domnul Vantu renuntase la recuzarea completului ce trebuia sa'i judece cauzele mai vechi!
Azi a fost arestat si tare as vrea ca domnia sa sa aiba parte de o redeschidere a dosarului FNI. Nu am jucat, nu am pierdut nici eu nici familia si nici prietenii sau cunoscutii mei, insa acesta, impreuna cu dosarul CFR ar trebui sa consfinteasca iesirea de sub tutele politica a justitiei! Oricat s'ar stradui unii sau altii sa minimalizeze insemnatatea evenimentului, putem conchide ca asistam zilele acestea la cea mai mare victorie a mandatului presedintelui Basescu! Nici nu vreau sa'mi imaginez ca ar fi insemnat un presedinte prostanac!
Pai sau e victoria lui Basecu sau e victoria independentei justitiei. Adica tocmai cel mai puternic opozant al lui Basecu e arestat si prin asta se dovedeste independenta justitiei ? No
---Da scarby...! E victoria lui Basescu pt ca a reusit sa elibereze actul de justitie!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty Re: ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de scârbitul Mier Apr 20, 2011 11:04 am

Admin a scris:---Iata ca dupa Nicolaiciuc, zilele aste vine si Popa! Coincidenta sau nu mogulul e retinut in alt dosar..., cel cu santajul asupra lui S Ghita, partenerul de afaceri cu care imparteau predispozitiile politice! Personal cred ca retinerea este in directa legatura cu extradarea lui Popa. Cred ca magistratii au dorit sa exculda orice risc de a fi pusi in situatia neplacuta sa'l caute pe impricinat cativa ani la rand cine stie prin ce cotloane din lume. Este foarte posibil ca temerile procurorilor sa fie sustinute de o seama de informatii venite dinspre serviciile de informatii care cu siguranta l'au monitorizat in permanenta. Domnul Vantu a avut in ultimul timp o activitate extrem de intensa in justitie si desi realitatea tv a tot dat'o cotita, unele lucruri au fost facute cunoscute. Nu mai departe decat luni pare'mi'se, domnul Vantu renuntase la recuzarea completului ce trebuia sa'i judece cauzele mai vechi!
Azi a fost arestat si tare as vrea ca domnia sa sa aiba parte de o redeschidere a dosarului FNI. Nu am jucat, nu am pierdut nici eu nici familia si nici prietenii sau cunoscutii mei, insa acesta, impreuna cu dosarul CFR ar trebui sa consfinteasca iesirea de sub tutele politica a justitiei! Oricat s'ar stradui unii sau altii sa minimalizeze insemnatatea evenimentului, putem conchide ca asistam zilele acestea la cea mai mare victorie a mandatului presedintelui Basescu! Nici nu vreau sa'mi imaginez ca ar fi insemnat un presedinte prostanac!
Pai sau e victoria lui Basecu sau e victoria independentei justitiei. Adica tocmai cel mai puternic opozant al lui Basecu e arestat si prin asta se dovedeste independenta justitiei ? No
scârbitul
scârbitul

Mesaje : 40
Reputatie : 0
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty Re: ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de Admin Mier Apr 20, 2011 10:59 am

pesimistu" a scris:vorbim despre ce a papat lupul ( si alti multi, multi catei din coada lupului), asta nu inseamna ca Vintu ar fi lupul, el a fost doar "vantul" de sub coada LUPULUI!!!
---Mi se pare mie sau nu ai inteles ca eu vorbesc de un principiu! Un principiu uitat in Romania! Ideia de justitie echidistanta a fost denaturata in momentul in care actul de justitie a fost indreptat impotriva persoanei si nu a faptei! Legile pt a fi impartiale trebue sa incrimineze fapte nu oameni. De altfel nici un text de lege nu incepe cu se pedepseste "X" sau "Y" ci cu Fapta savarsita... se pedepseste cu...!
---Omul poate fi victima sau faptuitorul si ca atare e fie despagubita, fie pedepsita dupa caz!
Repet justitia e indreptata impotriva faptei nu a persoanei!
In cazul nostru, nici Vantu si nici vantul de sub coada lupului nu au relevanta decat daca ei ca persoane intra sau nu sub incidenta faptei incriminate!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty Re: ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de pesimistu" Mier Apr 20, 2011 10:43 am

vorbim despre ce a papat lupul ( si alti multi, multi catei din coada lupului), asta nu inseamna ca Vintu ar fi lupul, el a fost doar "vantul" de sub coada LUPULUI!!!

pesimistu"

Mesaje : 2
Reputatie : 0
Data de inscriere : 20/04/2011

Sus In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de Admin Mier Apr 20, 2011 9:57 am

---Iata ca dupa Nicolaiciuc, zilele aste vine si Popa! Coincidenta sau nu mogulul e retinut in alt dosar..., cel cu santajul asupra lui S Ghita, partenerul de afaceri cu care imparteau predispozitiile politice! Personal cred ca retinerea este in directa legatura cu extradarea lui Popa. Cred ca magistratii au dorit sa exculda orice risc de a fi pusi in situatia neplacuta sa'l caute pe impricinat cativa ani la rand cine stie prin ce cotloane din lume. Este foarte posibil ca temerile procurorilor sa fie sustinute de o seama de informatii venite dinspre serviciile de informatii care cu siguranta l'au monitorizat in permanenta. Domnul Vantu a avut in ultimul timp o activitate extrem de intensa in justitie si desi realitatea tv a tot dat'o cotita, unele lucruri au fost facute cunoscute. Nu mai departe decat luni pare'mi'se, domnul Vantu renuntase la recuzarea completului ce trebuia sa'i judece cauzele mai vechi!
Azi a fost arestat si tare as vrea ca domnia sa sa aiba parte de o redeschidere a dosarului FNI. Nu am jucat, nu am pierdut nici eu nici familia si nici prietenii sau cunoscutii mei, insa acesta, impreuna cu dosarul CFR ar trebui sa consfinteasca iesirea de sub tutele politica a justitiei! Oricat s'ar stradui unii sau altii sa minimalizeze insemnatatea evenimentului, putem conchide ca asistam zilele acestea la cea mai mare victorie a mandatului presedintelui Basescu! Nici nu vreau sa'mi imaginez ca ar fi insemnat un presedinte prostanac!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...? Empty Re: ##Vantu in arest...! Iar...? Pentru cat timp...?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum