belphegor-aspida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

##Subventii pentru Culte##

2 participanți

In jos

##Subventii pentru Culte## Empty ##Subventii pentru Culte##

Mesaj Scris de Admin Joi Apr 07, 2011 6:44 pm

---Se pare ca pe masura ce statul isi revine economic si structural, placinta comuna capata interes din partea a tot mai multi sugaci de profesie!
Asa s-a intamplat si cu reprezentantii bisericosi ai parlamentului. In opina unora, statul ar trebui sa finanteze in proportie de 80% initiativele de sistenta sociala a nu stiu carei parohii. unde. calicii satului ar urma sa se prezinte sa'si incaseze pita zilnica.
Legea ajunsa la promulgare a fost trimisa la reexaminare de catre presedinte. Presedintele a sesizat perfect intentia de capusare a bugetului de stat, mai ales ca in tara exista o sumedenie de asazise organizatii nonprofit cu aceiasi "ocupatiune"(una era patronata chiar de d'naGeoana).
Presedintele a precizat faptul ca statul ar trebui sa se ocupe de insertia sociala mai mult decat in astfel de proiecte de asistenta. Baietii in sutana s'or fi gandit ca daca executivul a inceput deratizarea sistemului de asistenta, eliminand pe cei cu mertan la poarta, ar fi cazul ca acei bani sa nu se risipeasca ci sa ii ia ei in administrare. Nu m'as mira sa aud ca presedintele e pagan si oropseste biserica si pe enoriasi inpofida bunelor intentii crestinesti manifestate de opozitie si preotime!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

##Subventii pentru Culte## Empty Re: ##Subventii pentru Culte##

Mesaj Scris de Admin Joi Apr 14, 2011 7:01 am

---Zilele trecute am vazut un popa la tv care etala un adevarat mercurial pt serviciile oferite de biserica! Nunti, botezuri, inmormantari. aghiazme si toate alea aveu un pret fix. Preotul insa, a trecut sub tacere onorariul de sub sutana, dar intrebat a zis ca ala nu se pune ca e contributie benevola(ca si spaga la doctori). Nu ne'a zis si unde ajunge chimirul popesc bine captusit in acest mod!
Ma intreb insa, daca un individ indaratnic, se incapataneaza si moare singur pe lume, cine plateste? Il ingroapa primaria sau vecinii ca sa nu se imputa? Si cine plateste?
Bunicul meu, Domnul sa'l odihneasca, a facut un pustiu de bine si a caftit un popa care nu voia sa mearga cu mortul fara trasura(asa era pe vremea aia)..., a mers popa pe jos si a cantat tot drumul da n'a vrut sa mearga la pomana...! Asa ca mosu'..., bunica'miu i'a pomenit el de cele sfinte si pana la urma tot a sfintit coliva de pomenire!
Asta o fi procedeul indicat in asemenea situatii?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

##Subventii pentru Culte## Empty Re: ##Subventii pentru Culte##

Mesaj Scris de jerry Mar Apr 19, 2011 5:02 am

Admin a scris:---Zilele trecute am vazut un popa la tv care etala un adevarat mercurial pt serviciile oferite de biserica! Nunti, botezuri, inmormantari. aghiazme si toate alea aveu un pret fix. Preotul insa, a trecut sub tacere onorariul de sub sutana, dar intrebat a zis ca ala nu se pune ca e contributie benevola(ca si spaga la doctori). Nu ne'a zis si unde ajunge chimirul popesc bine captusit in acest mod!
Ma intreb insa, daca un individ indaratnic, se incapataneaza si moare singur pe lume, cine plateste? Il ingroapa primaria sau vecinii ca sa nu se imputa? Si cine plateste?
Bunicul meu, Domnul sa'l odihneasca, a facut un pustiu de bine si a caftit un popa care nu voia sa mearga cu mortul fara trasura(asa era pe vremea aia)..., a mers popa pe jos si a cantat tot drumul da n'a vrut sa mearga la pomana...! Asa ca mosu'..., bunica'miu i'a pomenit el de cele sfinte si pana la urma tot a sfintit coliva de pomenire!
Asta o fi procedeul indicat in asemenea situatii?


Ai dreptate. S-a ajuns deja in situatii jenante pt. biserica in ansamblul ei. Eu am vazut niste manastiri de lux cu temopane , incalzire centrala , bucatarie ultramoderna si cate si mai cate. Eu stiam ca pustnicii se retrageau in munti ca sa se roage si nu ca sa traiasca in lux. E penibil si chiar absurd.

jerry

Mesaje : 3
Reputatie : 0
Data de inscriere : 18/04/2011
Varsta : 53

Sus In jos

##Subventii pentru Culte## Empty Re: ##Subventii pentru Culte##

Mesaj Scris de Admin Mar Apr 19, 2011 7:09 am

jerry a scris:
Admin a scris:---Zilele trecute am vazut un popa la tv care etala un adevarat mercurial pt serviciile oferite de biserica! Nunti, botezuri, inmormantari. aghiazme si toate alea aveu un pret fix. Preotul insa, a trecut sub tacere onorariul de sub sutana, dar intrebat a zis ca ala nu se pune ca e contributie benevola(ca si spaga la doctori). Nu ne'a zis si unde ajunge chimirul popesc bine captusit in acest mod!
Ma intreb insa, daca un individ indaratnic, se incapataneaza si moare singur pe lume, cine plateste? Il ingroapa primaria sau vecinii ca sa nu se imputa? Si cine plateste?
Bunicul meu, Domnul sa'l odihneasca, a facut un pustiu de bine si a caftit un popa care nu voia sa mearga cu mortul fara trasura(asa era pe vremea aia)..., a mers popa pe jos si a cantat tot drumul da n'a vrut sa mearga la pomana...! Asa ca mosu'..., bunica'miu i'a pomenit el de cele sfinte si pana la urma tot a sfintit coliva de pomenire!
Asta o fi procedeul indicat in asemenea situatii?


Ai dreptate. S-a ajuns deja in situatii jenante pt. biserica in ansamblul ei. Eu am vazut niste manastiri de lux cu temopane , incalzire centrala , bucatarie ultramoderna si cate si mai cate. Eu stiam ca pustnicii se retrageau in munti ca sa se roage si nu ca sa traiasca in lux. E penibil si chiar absurd.
---Sati spun sincer eu nu's impotriva sprijinirii bisericilor sau manastirilor! Ma asteptam insa la ceva de genul reinfiintarii lazaretelor de pe vremuri. Acele spitale pentru saraci sau bolnavi incurabili de care se ingrijeau calugarii si maicutele! Spatiul exista si nici nu costa cine stie ce! Cazarmile dezafectate..., acum cele 60 de spitale care s-au desfiintat.... Sanatoriile pentru tuberculosi uitate de lume si de Dumnezeu...! Pentru asta ar trebui sa se gaseasca resurse. Ca sa nu mai spun de cantinele saracilor ori adaposturile de noapte pt cei ramasi pe drumuri! Pentru asta biserica are chiar o datorie morala in fata enoriasilor sau comunitatilor!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

##Subventii pentru Culte## Empty Re: ##Subventii pentru Culte##

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum