belphegor-aspida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

##Am pus'o de muraturi##

In jos

##Am pus'o de muraturi## Empty ##Am pus'o de muraturi##

Mesaj Scris de Admin Mar Iun 07, 2011 11:24 pm

---In plin sezon al legumelor de gradina, brusc, o veste prabuseste piata! E-coli... pe castravete! Mai bine zis pe capul producatorilor!
S-a speculat mult asupra locatiei focarului declansator si ... cat pe'ce sa asistam si la un conflict diplomatic pentru ca acuzele Germaniei la adresa Spaniei au determinat si pozitionari oficiale destul de transante!
---Pe mine insa nu asta ma intereseaza si nici pierderile fermierilor. Efectul pe buzunarul cetateanului fiind mai mult decat benefice..., asta numai daca acesta, consumatorul, nu e cuprins de panica apocalipsei alimentare! Strategia a mai fost intrebuintata si in alte ocazii : Gainile, porcii, vacile, soia, dar si perpetuul avertisment asupra alimentelor modificate genetic sunt tot atatea episoade ale unei batalii duse pentru dobandirea unei suprematii certe pe piata de consum! 2ooo de oameni infestati si vre'o 25 de morti, raportati la cele peste 2oo mil de cetateni ale tarilor vizate, par a nu justifica panica produsa decat daca scoaterea de pe piata a castravetilor si inducerea sentimentului de teama fata de alte produse nu a vizat in realitate un mod de a compensa din fonduri europene, pierderile previzibile datorate preturilor adeseori inaccesibile unei populatii in plina criza financiara! Intrunirea de azi pe aceasta tema pare sa'mi dea dreptate pt ca sumele propuse ca despagubiri acopera integral costurile de productie anuland beneficiul prezumtiv!
Exista insa si voci care invoca un atac terorist neconventional! putin probabila ca e asa si asta pt ca terorismul are nevoie de actiuni soc, spectaculoase, revendicate si popularizate intens!
---In piata e liniste si preturile legumelor au scazut drastic anuland specula iar vanzatorii nu se sfiesc sa spuna: Nu'i nimic...! Azi dam fara nici un castig, abia de scoatem cheltuiala, dar sa vedeti cam cat o sa coste un borcan cu castraveti murati cand le va veni sorocul!!! Si au dreptate! cand furia va inceta, reaparitia pe taraba a legumelor proaspete va face ca pretul sa explodeze pur si simplu!
La anul cum va fi oare...? Intreruperea vegetatiei plantelor va crea o uriasa penurie de seminte iar productia anulu viitor va fi extrem de redusa si la preturi impuse inca de anul acesta! Maiastra lovitura... nu credeti...?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum