belphegor-aspida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

##Remanierea si dedesubturile ei##

In jos

##Remanierea si dedesubturile ei## Empty ##Remanierea si dedesubturile ei##

Mesaj Scris de Admin Lun Aug 08, 2011 10:02 pm

---E remanierea o varianta posibila in aceasta toamna? Cu siguranta ca da!
**Dealtfel, e chiar obligatorie daca se are in vedere modificarea structurii executivului prin infiintarea ministerului care va administra fondurile europene! Baza de lucru a si fost creata fara ca opozitia sa'si dea seama! Prima masura pregatitoare a fost fara indoiala masura luata de Udrea, care a demarat actiunea de analiza a modului de accesare a fondurilor europene! E drept ca masura a fost determinata de cazul Dragnea, dar iata ca termenul scadenta a analizei a ajuns la final si in cateva zile raportul va fi pe masa guvernului! A doua masura a fost legata de amanarea solicitarilor de finantare a proiectelor in derulare sau in curs de licitatie..., primele pana la sfarsitul anului iar celelalte pana la finalizarea raportului Udrea!
Pt cele in derulare tare mi'e teama ca acestea au fost amanate din lipsa de lichiditati la banca Europeana, lipsa determinata de nevoia acuta de fonduri pt finantarea Greciei! Ar fi interesant de vazut daca aceiasi masura a mai fost luata si de catre alte state din uniune! Daca e asa, situatia uniunii nu prea e incurajatoare, mai ales ca pt continuarea proiectelor in derulare guvernul Roman a preluat sarcina finantarii alocand la rectificarea recenta fondurile necesare continuarii lucrarilor de investitii! Asadar remanierea e mai mult decat previbila si odata luata hotararea, noul executiv va rebui sa obtina votul de incredere a parlamentului!
Nu putem sti daca tot Boc va fi prim ministru, dupa cum nu stim daca vom avea aceiasi ministri inscaunati! Putem remarca insa o intensificare a actiunilor pregatitoare remanierii! Luna aceasta ministrii vor da cu subsemnatul asupra situatiei reformei in ministere si nu cred ca va mai putea vre'unul sa se eschiveze.In acest context, indraznesc sa cred ca demisia ministrului sanatatii chiar a fost una de onoare pt ca omul si'a dat seama ca va fi vizat si ca ar fi cazul sa se retraga!
La drept vorbind, mai toata lumea se asteapta ca PNL'ul sa fie cooptat in executiv! Altfel nu'mi explic agresivitatate natangului lider pnl'ist la adresa lui Patriciu a carui opinii par a fi selectate din viziunea politici-economica a presedintelui! Nu m'ar mira si chiar ar fi de dorit, ca un om cu experienta lui Patriciu sa fie cooptat in guvern fie si in postul de la economie, daca nu premier, unde mana lui de profesionist e chiar necesara! Oricum in USL batalia pt desemnarea candidatilor comuni la alegerile de anul viitor va lasa un noian de nemultumiti in ambele partide majoritare ce alcatuesc uniune, dar mai ales de suferit vor avea PNL'istii pt ca in conformitate cu acordul lor acestia trebue sa asigure PC'ului un numar de 20 de mandate din portia ce le ramane dupa imparteala cu PSD'ul! Dificultatile PNL'istilor vor fi cu atat mai mari, cu cat PNL'ul s-a angajar sa asigure trecerea pragului electoral de 5% pt PC. Cred ca va amintiti de expresia lui Voiculescu de dupa negocierea cunatangul Crin: E recomfortant sa negociezi cu un prost! In aceste conditii devine explicabil exodul nemultumitilor PNL'isti catre UNPR si in buna parte catre PD'L. Multi uita ca pe 20 august au loc anticipate la Neamt si Bihor iar opozitia e inca in vacanta si nu m'as mira ca PD'L ul sau UDMR'ul sa aiba castig de cauza! Din cate am observat nici media nu mai e atat de eficienta pt ca tot clamand coruptia din PD'L nu fac altceva decat sa atraga atentia asupra actiunilor guvenului care, iata, se razboeste cu coruptia indiferent de unde ar proveni ea!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 136
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/03/2011
Localizare : Undeva in Romania

https://belphegor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum