belphegor-aspida
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Isus nu este Mantuitorul

In jos

Isus nu este Mantuitorul Empty Isus nu este Mantuitorul

Mesaj Scris de biloum Dum Mai 29, 2011 8:16 am

Isus nu este Mantuitorul, si chiar numele sau (Yehoshua, tradus Yahwe este mantuitorul) ne spune acest lucru

...dar Isus ne arata cum se ajunge la Mantuire, si ne invata cine este adevaratul Mantuitor ...adica Dumnezeul

1) Incepem cu cea mai clara dintre ele, cea in care Dumnezeu afirma ca nu este alt Dumnezeu si al Mantuitor decat el insusi!

Isaia
43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este mantuitor in afară de Mine!

inca o data intarita aceasi afirmatie intr-un alt verset:

Isaia 45 21 Spuneţi-le, şi aduceţi-i încoace, ca să se sfătuiască unii cu alţii!
Cine a proorocit aceste lucruri dela început, şi le-a vestit de mult?
Oare nu Eu, Domnul?
Nu este alt Dumnezeu decît Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept şi mîntuitor, alt Dumnezeu afară de Mine nu este.


Iata un exemplu in care Isus sfatuieste pe altii care este "calea catre Mantuire":

Luca 10 25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând: Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege?

acelasi lucru reconfirmat in Matei 7, 21 unde se sustine idea ca doar cel care actioneaza ascultand LEGEA va intra in Imparatie

21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.

si mai clar aici:
2 Samuel 22.3 Dumnezeu este stînca mea, la care găsesc un
adăpost, scutul meu şi puterea... care mă mîntuieşte, turnul meu cel înalt şi scăparea... mea. Mîntuitorule! Tu mă scapi de sîlnicie.

Isaia 43.3 Căci Eu sînt Domnul, Dumnezeul tău, Sfîntul lui Israel, Mîntuitorul tău! Eu dau Egiptul ca preţ pentru răscumpărarea ta, Etiopia şi Saba în locul tău.



biloum

Mesaje : 5
Reputatie : 0
Data de inscriere : 15/05/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum